Tugasan Teknologi Dalam Pendidikan

Poster
























Rancangan Pengajaran Harian(RPH)


Tarikh                                    :  28 Oktober 2013
Hari                                        :  Isnin
Masa                                      :  10.05-10.25 pagi.
Kelas                                      :  2 Alfa
Mata pelajaran                      :  Sains
Tajuk                                      :  Jenis Isipadu Cecair
Objektif pengajaran               :  Di akhir pembelajaran murid dapat mengetahui jenis-jenis isipadu cecair         dalam subjek sains.
Nilai murni                             :  Yakin dan Kreatif.
Bahan bantu mengajar          :  Kertas warna,Botol air, dan Air.

Langkah-langkah pengajaran:

Langkah/masa
Isi pelajaran
Aktiviti P&P
catatan
Pendahuluan
(2minit)
Doa memulakan belajar.
Guru menyuruh murid-murid bersama-sama menadah tangan untuk bacaan doa.
Kemahiran:
Menghafaz
Set induksi
(2 minit)
-Bahan bantu mengajar.
(3 Botol air)
-Menerangkan tajuk yang akan diajarkan pada hari ini.
-Guru menunjukkan alat bantu mengajar(3 botol minuman yang ditanda A,B dan C) kepada murid-murid.
-Guru menyoal murid-murid tentang aktiviti yang akan diajarkan oleh guru kepada murid-murid.
-Murid-murid memberikan jawapan berdasarkan pengamatan masing-masing.


Nilai:
Peka
Langkah 1
( 3 minit)
Definisi isipadu cecair:
Jumlah cecair yang boleh memenuhi sesuatu bekas.
-Guru bersoal jawab dengan murid-murid tentang maksud isipadu cecair.
-Murid-murid memberi jawapan mengikut pengetahuan mereka.
-Guru menerangkan dan melengkapkan jawapan murid.
Kemahiran:
Bercakap

Langkah 2
(5 minit)
- Guru menerangkan konsep isipadu kosong, isipadu separuh penuh,isipadu penuh .

Isipadu kosong:Tiada cecair yang terdapat dalam sesuatu bekas.

Isipadu separuh penuh:Cecair yang memenuhi  separuh ruang sesuatu bekas.

Isipadu penuh:Cecair yang memenuhi semua ruang sesuatu bekas.

-Guru mempamerkan 3 botol air kepada murid-murid yang berlainan jumlah isipadu.

Botol A(Isipadu kosong)
Botol B(Isipadu Separuh penuh)
Botol C(Isipadu penuh)
-Guru menjelaskan maksud setiap isipadu tersebut.





Alat bantu mengajar:
Botol air dan Air

Nilai:Berminat
Langkah 3
(5 minit)
Peneguhan kepada isi pelajaran yang diajarkan.
-Guru meminta 3 orang murid ke hadapan kelas dan menyelesaikan latihan yang diberikan.

-Guru meminta murid menyesuaikan perkataan dengan gambar yang betul berdasarkan contoh yang ditunjukkan melalui botol air.
Alat bantu mengajar:
Kertas  warna(Gambar).
Penutup
(3 minit)
Pengukuhan:
Penyoalan kepada murid-murid mengenai isi pelajaran.
-Guru bersoal jawab dengan murid-murid dan meminta pelajar menerangkan semula mengenai isi pelajaran yang telah dilaksanakan.
Nilai:
Mengingat



Tiada ulasan:

Catat Ulasan